Elérkezett a döntő pillanata, mely biztosan mindenki vár, köztük én is, aki nyomon követte a verseny utolsó fordulóját. A verseny végül Svédország nyert immáron hetedszer is, ennyire ne rohanjuk előre.
A döntőt megelőző napon egy videó látott napvilágot a Eurovision Song Contest YouTube-csatornáján, hogy jövő évben közel 31 év után visszatér Luxemburg is, így nekem egy fajta szerencse, hiszen mióta, 2013 óta követen aktívan az Eurovíziós Dalfesztivált, azóta nem hallottam egyetlen egy luxemburgi dalt sem, de a 2024-es lesz az első, kíváncsi leszek, hogy ők hogyan fognak szerepelni.
Na vissza a döntőre, melyet az osztrákok kezdtek azzal kérdéssel, amit csütörtökön is feltették, hogy ki is fene az az Edgar? De a válasz akkor sem jött. Igazából csak egy dal, de eljátszottam az elmével, hogy ki lehet ő. Ausztria produkciója után jött a Portugália dala, mit is mondanék erről a dalról, hogy csütörtökihez képes egy fokkal jobb, mint a 2021-es francia dal, a Voilá-hoz. Harmadikként jött a svájci katonás dal, ami a Watergun címet viselte és annyira személyes jellege volt, mint annak idején, 2016-ban Jamala dala, az 1944 című dal.
Ezzel szemben a lengyel dal nem annyira nyerte el tetszésemet mostanában sem, hiszen nekem ez túl nagy képűnek tűnik, Blanka nagyon alul maradt nálam a spanyol névrokonával szemben. Aztán jöttek a szerbek és hozták a kötelezőt, ugyanis a Samo mi se spava című dal még jobb, attól függetlenül szavazhattam rá volna, csak annyi a bibi, hogy Magyarország távol maradt idén a versenytől. Szerbiát követte Franciaország az Évidemment című dallal. A dal kezdete picit hajlott a 2021-es Voilá-hoz, majd később ütemesebb és fülbemászó dal lett. Hetedikként érkezett Ciprus, akik a szerbekhez hasonlóan hozták az egyszerű történet mesélő narratívát, de a dal ennek ellenére elfogadható.
Érkezett a spanyol Blanca egyfajta törzsdallal lépett a színpaddal. Az Eaea című dal egy fajta népies ütemet is tartalmaz, szerintem. A spanyol dal után jött Loreen a Tatto című dallal és hibátlanul adta elő, mint az első elődöntőben. A tetoválás után jött Albánia képviselője, Albina és a Kelemen család a Duje című dallal, ami egy fajta családi szeretet foglalja össze egy dalban, ez tradicionális dalnak is értelmezhető. A tavalyi házigazda Olaszország egyfajta tipikus dalt küldtek Due Vite címmel. Marco Mengoni a dalban összefoglalja kedves üzenetben mind azt, ami minket dicsősít, de ez az sokadik dal, ami olasz nyelven hangzik el.
Észtország egyfajta balladával követte az olaszokat, aminek a produkciójában lévő automatikus zongorázására még magam sem tudtam rájönni, hogy hogyan csinálják ezt. Több opció is felmerült, inkább egyik sem jobb felvetés volt. Aztán jöttek a finnek a Cha Cha Cha című dalával, egyszerű rajzfilmes figurának öltözött előadó, Käärijä adta elő, koreográfia minden rendben volt. Előadóként ő volt Loreen egyik igazi kihívója. Aztán a háború ellen dallal érkeztek a csehek, melyben egy orosz lány is szerepel. Majd jött az ausztrál Voyager a Promise című dallal felszántották újra a színpadot az elképesztő rock stílussal.
Tizenhatodikként lépett fel az új generációs belga George Michael, Gustaph a Because of You című dallal. A dal meghozta szokásos kötelező hangulatot és a produkció is jó lett. Az örmények újra előadták a szerelmes hangulatú dalukat, a Future Love-ot, majd következőként Moldova a szokásos hangulatos dalukkal jöttek, ami picit David Guetta ütemű, de picit béna volt az elődöntős szerepléshez képest. Tizenkilencediként érkezett a házigazda Ukrajna, akik lágyabb dallal jöttek a Heart Of Steel címmel, melyet Tvorchi adja elő. Huszadiként jött Norvégia a Queen and King című dallal, ami az első elődöntő szerepléshez képes jobb volt. A norvég dal után jött a német metál banda, vagyis az AWS németországi megfelelője a Lost Of The Lost együttes, akik egy igazán véres dalt hoztak el hangulatilag. A daluk címe Blood & Glitter, ami egy eléggé zúzós rock dal, mármint az eleje.
Az eléggé zúzós német rock után jött Litvánia előadója, Monika Linkyté a Stay című dallal ami továbbra is hangulatilag nem tudom hova tenni, ezért is kapta nálam az is-is kategórát. Nálam a legjobb litván Eurovíziós dal a 2021-es Discoteque és 2020-as On Fire című dal, melyet a The Roop nevű formáció adta elő. Litvánok után Izrael unikornisozott egyet a Unicorn című dallal és egyszerűen nem jött át, de nemzetközi zsűri egy harmada ennek adott 12 pontot, nálam 3-at kapott. Szlovénia egyszerűen eltudta felejtgetni a Unicorn okozta traumát egy vidám dallal, ami baromi jó lett az elődöntőhöz képes. Szlovénok után jött a horvát LET 3, akik a Mama SC! című dallal megint beszólt Putyinnak és Oroszországnak traktor szóba burkolva.
A versenyt végül a társ házigazda, Egyesült Királyság zárta a I Wrote A Song című dallal, amit Mae Muller adott elő. A dal elképesztő jó ellett találva és tartja ahhoz a vonalhoz, amit évek óta megszoktam, ugyanis a románok mellett a britek is jobbnál jobb dalokat küldenek, jól sikerültnek említeném a tavalyi Spaceman és a 2021-es Embers című dalt is.
A dalok után jöttek az extra produkciók, melyben fellépett az előző évi győztes, a Kalush, akik előadták a Stefaniat és az új dalukat is. Továbbá előadták egy brit dalt Duncan Laurance vezetésével az ukrán békéért, vagyis ezzel kifejezték szolidaritásukat Ukrajna iránt.
Az extra produkciók után jött a nemzetközi zsűri pontozás, vagyis a korábbi házigazda Olaszország és a jelenlegi házigazda Egyesült Királyság zárta. Nálam az izlandi pontbejelentője, a Hatari együttes egyik tagja vitte prímet, aki egymás után vette le az álarcot, majd bemondta, hogy Ausztrália, így azt jelentette, hogy az izlandi zsűri az ausztrál produkciónak adott pontot. A zsűri szavazást Svédország nyerte meg a 340 pontjával.
Aztán jött a döntő legizgalmasabb fordulója, ugyanis hozzáadják a nézők szavazatait a zsűri pontokhoz. Pontozás a visszafele sorrendben volt, vagyis Németországgal kezdték és Svédországgal zárt. A legkevesebb pontot Szerbia kapta, vagyis 16 pontot kapott. A legtöbb pontot pedig Finnország kapott 376 nézői pontot, így már biztossá vált, hogy Käärijä Loreen igazi kihívója lett, ugyanis a döntőben nagyon erős dalnak mondható a Tatto című dal mellett.
A folyamat végén már csak négyen maradtak, ekkor már Finnország vezette a verseny, mögötte tartózkodott Svédország, Izrael és Olaszország, majd az Olaszország kiesésével már csak Finnoroszág-Svédország-Izrael trió maradt versenyben a győzelemért. Később Izrael megkapta a 185 pontot, ezzel kiszállt a versenyből, így Finnország és Svédország maradt a győzelemért, így az volt a kérdés, hogy svédek mennyi nézői pontot kapnak.
Az izgalmas Finnország-Svédország csatározást végült a svédek 243 nézői pont döntötte el, így összetettben Svédország nyerte meg az Eurovíziós Dalfesztivált 583 ponttal, így jövő évben, azaz 2024-ben Svédország fogja rendezni az Eurovíziós Dalfesztivált. Melyik városban, azt nem tudni.
Ez volt az idei Eurovíziós Dalfesztivál összefoglalom, így 2024-ben is várhatóan ilyen összefoglalóval jövők majd.