Eurovision Spirit

Ez történt a 2024-es Eurovíziós Dalfesztiválon

Hollandiát kizárták, kifújolták Izraelt, Svájc nyert

2024. május 12. - Tirpák Mihály

Elérkeztünk az idei döntőhöz, ahol 26 ország helyett, 25 ország lépett fel, ugyanis Hollandiát a döntő előtt kizárták, de szavazhatott. Az idei Dalversenyt Svájc nyerte meg, de azért ne szaladjunk ennyire előre.

esc_2024_gf_5.png

A Hollandiát képviselő Joost Kleint a döntő kezdése előtt kizárták. A kizárás oka, hogy az énekes incidense volt a szervező stáb nő alkalmazottjával. Az EBU bejelentette, hogy holland kizárása miatt 25 ország fog döntőzni, vagyis sorszámban kihagyják a 5-ös számot.  A döntő szokásos zászló bevonulással kezdődött, vagyis Svédország vonult elsőként és Ausztria zárta, mármint a fellépési sorrendben vonultak. Aztán megjelent a két műsorvezető.

A dalok sorrendjét Svédország nyitotta meg egy eléggé pörgős zenével. Az Unforgettable című dal elégé ütemes és diszkó stílusú dal, melyre lehet mondani, hogy lehet táncolni rá. Másodikként lépett fel az ukrán alyona alyona és Jerry Heil, akik a Teresa and Maria című dalt adta elő. Aztán jött a német dal, ami elképesztő formát hozott, mint az első elődöntőben, de ezt mondanám Luxemburg esetén is, akik a Fighter adták elő. A vége olya ritmusos. Ötödikkén lépett volna fel Hollandia az Europapával, csak őt kizártak egy incidens miatt, így az ötös rajtszám kihagyásra került. Hatodikként érkezett Izrael a Hurricane dallal. A dal alatt kisebb mértékben lehetett hallani a kifújolást és a szabad Palesztina kiáltás, ugyanis a két ország 2023. októbere óta háborúzik. A dalon kívül mindent kifújolták, ami Izraelhez voltak köthetőek. A Dalverseny élő chatjében özönlettek írásban a kifújások, vagyis nagyon gyűlölik az Izraelt.

Jött Litvánia a Luktelk című dallal, amire semmi panasz nincs rá, ugyanis ütemes és modern is. Aztán jött Spanyolország a Zorra című dallal, vagyis keményen ribancozott egy sort. Negyven ötször lehet hallani, hogy ribanc ribanc (eredetileg: Zorra Zorra). A spanyol dal után jöttek az észtek az irgalmatlan hosszú dalukkal. Olyan folklór beütése van és az embernek kedve van táncolni egyet. Írország következett egy boszorkány szerű figurával, meg az átkozásával. A lett Dons azért szerencsére elfelejtette velem ezek a képsorokat a Hollow című dallal. A görög dal még jobban segített az ütemes zenéjével, a Zari című számmal. Aztán jöttek tizenharmadikként az Egyesült Királyság boxos legényei a Dizzy című számmal. Csak azt sajnálom, hogy nulla pontot kaptak a nézőktől. Az a kongás zenében olyan, mint a Big Bent torony harang hangját belassította volna. Jött Norvégia a Gate együttessel egy egyszerű folklór stílussal, mondhatnám a norvég NOX-nak, ugyanis olyan stílusa van kicsit, mint a NOX-nak, akik 2005-ben képviselték Magyarországot a Dalversenyen. Következett Olaszország a latinos stílussal tarkított La Noia című számmal.

Szerbia tizenhatodikként előadta a szokásos ballada film zenéjét. Tizenhetediként jött a finn Windows95man a No Rules! című dallal. A finn dal egyszerűen nálam megérdemli a legszatirikusabb Eurovíziós dal címet. Azt, hogy színpadon egy szál pólóban, sapkában és alsóneműben rohangál, ez azért vicces is volt egy kicsit. Örök emlék marad majd hatvan év távlatából is, amikor a csávó kikel a farmer tojásból és rohangálni kezd. Ezzel szemben a Portugália dala sokkal szelídebb volt. A dal után a közönség kiáltotta, hogy PORTUGAL. Félre hallottam, nem tehetek róla. A portugál dalt követte az örmény dal, mely egy népies hangzással komponált dalt hozott. Nem hoznám párhuzamban a 2012-es orosz nagyikkal, mert a két produkció külön-külön vonalon van. Jött Ciprus az elképesztő pörgős számok, úgy, hogy végre jöhetnek a jobb dalok is két ballada és boszi, meg az örült finn után. A Liar című dal hozta szokásos formáját, mint az első elődöntőben.

Aztán jött a svájci Nemo és a The Code című dal, ami egy James Bondra hajazó filmzene, de némi Queennel megfűszerezve. Nemo azért viselt ilyen öltözetet, mert ő nembinárisnak vallja magát. Aztán jött Szlovénia a Veronika című dallal, majd jött huszonharmadikként a közönség kedvenc (nálam a favorit) Baby Lasagna és a Rim Tim Tagi Dam című dal. Horvátország elhozta szokásos formáját és elképesztően jól csinálta, mint az első elődöntőben. Aztán Franciaország egy elképesztő dalt adott elő, Mon Amour címmel. Erre a dal mondom azt, hogy „ez az igazi Eurovíziós dal, amit az elmúlt években nem volt példa”. Arra fordítva, hogy az előadó csávónak elképesztő hangja van, ami itthon is ritka kezd lenni. Utolsóként jött a számorma is a második legjobb, az osztrák dal. Attól függetlenül, hogy tele van 90-es évek beütéssel, de azért hallgatható. Csak a zsűrinek és a nézőknek úgy látszik ez nem nagyon jött be.

A dalok után jött egy extra produkció, először az Alcazar jött egy ismert számmal, de őket Petráék félbeszakították egy poroltós csávóval kiegészült. Az együttes tagja az arckifejezéssel értetlenül álltak, hogy ez most miért történt. Majd jött egy ABBA tribute, ugyanis az együttes 50 éve nyerte meg az 1974-es Eurovíziós Dalfesztivált. Az abba tagjait a külső színpadon kapcsolták. Az Eurovízió színpadon Conchita Wurst, Charlotte Perrelli és Carola énekelte az ABBA slágereket. Majd őket követte a tavalyi győztes, Loreen, aki a Forevert és Tattoo című számot adta elő. A hangzása szerintem fura volt, vagyis nem tudtam hova tenni. Ez nálam is-is kategóriás lett.

 

Aztán jött a szokásos zsűri pontozás, de előtt jött az Eurovíziós Dalfesztivál igazgatója beszédje, Martin Österdahl. De Martint kifújolták a közönség soraiban, nagy valószínűséggel Izrael miatt. Majd jött a nemzetközi zsűri pontozások és a legtöbb 12 pontot Svájc kapta. De azért kis 12 pontot kapott Horvátország, Ukrajna és Írország is. Az Izraeli zsűrit, úgy, mint a dalukat is egyből kifújolták és kiabálták Palesztina nevét. Ez olyan volt, mint tíz éve a koppenhágai versenyen, csak Oroszország esetében, amikor elfoglalta a Krím-félszigetet. Csak akkor nem volt akkora gyűlölet 2014-ben Oroszország iránt, mint most Izrael iránt.

Majd jött az izgalmas része, a közönségi pontozás. Nulla pontot kapott Egyesült Királyság, ami eléggé meg döbbentő volt. A majd a közönségi szavazás ismertetés jött Izraelhez, ismét kitört a kifújolás. Izrael meglepő 271 pontot kapott a gyűlölet ellenére is. De kapott nagyobb pontot Ukrajna és a legmagasabb nézői pontot Horvátország kapott. A legnagyobb csatározás Horvátország és Svájc között volt, vagyis a svájci nézői pont döntötte el mindent és végül Svájc kapott 226 pontot, így megnyerte a 2024-es Eurovíziós Dalfesztivált. Az ország legutoljára 1988-ban nyert meg az Eurovíziót.

esc_2024_gf_20.png

esc_2024_gf_21.png

Összegezve a három fordulót, a dalok jelentős részével meg vagyok elégedetve. A svédek elképesztő show műsort csináltak, látszik, hogy vérükben van az Eurovízió. Az EBU-nak az Izrael által okozott fesztültségből lekell vonnia a következtetéseket. A 2025-ös Eurovíziós Dalfesztivált Svájc fogja rendezni egy év múlva.

A bejegyzés trackback címe:

https://eurovisionspirit.blog.hu/api/trackback/id/tr6418402763

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása